Hodinky jako žánr
Hodinky neboli knihy hodinek jsou náboženské knihy, které se v západní Evropě začaly objevovat ve 12. století. Obsahují soubor úryvků z náboženských textů určený k denní recitaci věřícím laikům, tedy neduchovním. Knihy hodinek svým názvem odkazují na označení jednotlivých částí dne, v nichž se recitují konkrétní modlitby a navazují tak na jiný typ rukopisů - breviáře, které sloužily jako liturgické příručky pro duchovní. Knihy hodinek tak umožňují zbožným laikům recitovat jednotlivé denní modlitby a přiblížit se modlitební praxí kléru.
Hodinky blahoslavené Panny Marie podle římského ritu (Paříž, 1496)

Hodinky blahoslavené Panny Marie podle římského ritu (Paříž, 1496)

V pozdním středověku se rukopisy vyráběly také ve specializovaných městských dílnách mimo kláštery, přičemž stále častěji byly určeny laickým čtenářům. S rozvojem osobní zbožnosti se prudce zvýšila i produkce právě těchto modlitebních knih. Tehdy dosáhly vrcholu svého rozvoje a byly rozšířeny ve všech movitějších společenských vrstvách. V západní Evropě se staly mimořádně populárními a počtem daleko předčily jiné texty, včetně Bible.
Hodinky? (15. století)

Knihovna Západočeského muzea v Plzni, 510 B 016, fol. 1r
Pergamenový zlomek rukopisu hodinek (?)
Nákladná malířská výzdoba těchto rukopisů pomáhala s orientací v textu a vyznačovala začátky důležitých pasáží. Hlavní centra tvorby nádherně zdobených knih hodinek se nacházela především ve Francii a ve Vlámsku, odkud se rozšířily po celém latinském západu. Ačkoliv jsou nejkrásnější exempláře rukopisné, jejich popularita neustoupila ani po vynálezu knihtisku.
Rohanské hodinky ze Sychrova (severní Francie, snad Rouen, cca 1500)

Stětí sv. Barbory
Dále k tématu:
Hodinky – Encyklopedie knihy
Chcete se o Hodinkách jako o typu rukopisu dozvědět více? Navštivte Encyklopedii knihy!