Kancionál Franusův
Jedinečný iluminovaný rukopisný zpěvník, zhotovený roku 1505 soukeníkem Janem Franusem z Hradce Králové pro tamní literátské bratrstvo při kůru chrámu sv. Ducha.
Dokument: Kancionál Franusův – Hradec Králové, Muzeum východních Čech, Hr-6 (II A 6)
Datace: 1505
MVČHK, Hr-6 (II A 6), fol. 93v
Literátská bratrstva sdružovala zpěváky, řemeslníky a měšťany, kteří pro ně pořizovali často bohatě zdobené zpěvníky. Tento monumentální rukopis váží několik desítek kilogramů a je napsán na pergamenu. Dochoval se v původní vazbě s ozdobným kováním.
Latinské písně doprovází bohatá výzdoba, kterou pravděpodobně vytvořil Janíček Zmilelý z Písku, jeden z nejvýznamnějších iluminátorů své doby. Předpokládá se, že působil v Praze a dochovalo se nám od něho hned několik děl. Kromě tohoto kancionálu mezi jeho další práce patří tzv. Mladoboleslavský graduál Janíčka Zmilelého z Písku, graduál v Městské knihovně v Žitavě, graduál Ostřihomský. Jeho nejznámější prací je ale Jenský kodex, ve kterém vytvořil na 30 iluminací, spojených především s husitským hnutím.
Kancionál Franusův obsahuje chorální notaci na čtyřlinkové osnově s klíči C a F, ale také mensurální notaci na pětilinkové osnově, rovněž s klíči C a F. Tato kombinace svědčí o přechodném období ve vývoji hudebního zápisu na přelomu středověku a renesance.
Literatura:
- Drobná, Zoroslava. Janíček Zmilelý z Písku a Jenský kodex, in: Umění 3, 1955, s. 181–204.
- Konrád, Karel. Dějiny posvátného zpěvu staročeského od XV. věku do zrušení literátských bratrstev. 1. sv. XV. věk a dějiny literátských bratrstev, Praha 1893.