Pokud se původně lokální svatoludmilský kult dostal do povědomí širší společnosti, stalo se tak především zásluhou karlovské resuscitace přemyslovských kultů a rozvoje kultu svatých ve 14. století. S pochopitelným zpožděním se rozkvět svatoludmilského kazatelství v podstatě kryje s kazatelskou aktivitou husitských mistrů. V době pohusitské napříč konfesemi však uvadá a ludmilská kázání nenalezneme už ani mezi katolíky.
Základem vlastního kázání vždy byl a dosud je biblický text, tzv. perikopa. V případě sv. Ludmily není ještě v průběhu 15. století ustálena a objevuje se jistá pestrost. Teprve na přelomu 15. a 16. století se objevují jednotně doporučené perikopy, přičemž důraz je položen na předobraz Ludmily jako ideální biblické vdovy. Nejčastěji však byla užívána perikopa s Ježíšovým podobenstvím o pokladu ukrytém v poli.
Kněz Václav od sv. Havla: Sermones de tempore et de sanctis (Čechy, konec 15. století)
Začátek svatoludmilského kázání
Mistr Jan z Příbrami: Sermones de sanctis (Čechy, polovina 15. století)
Začátek svatoludmilského kázání
Z této husitské a pohusitské doby je dochováno celkem dvacet dva kázání, z nichž ovšem jen třináct není pouhým výkladem perikopy, ale obsahuje i životopisné poznámky ke sv. Ludmile. Např. mistr Jan Hus tak káže o sv. Ludmile, která v duchu předhusovského milíčovského hnutí často přijímala svátost oltářní. Mladší autoři, jako např. mistr Jan Rokycana, už v souladu s jinými prameny zmiňují to, že Ludmila, „dědička česká, také přijímala pod obojí spůsobou“.
Mistr Jan Hus: Sermones, tractatus, quaestiones (Čechy, druhá čtvrtina 15. století)
Začátek Husova svatoludmilského kázání
Barokní kazatelé sv. Ludmile příliš pozornosti nevěnovali. Z českojazyčného okruhu jsou známa všeho všudy dvě tištěná kázání. Sv. Ludmilu jako zbožnou a příkladnou vdovu představil v tisku DIVA LUDMILLA VERA VIDUA to jest: Svatá Lidmila vdova opravdová z roku 1718 Jan Ignác Libertin. Josef Každý naopak ve své promluvě Ars nova geminarum pennarum … Umění nové dvojích křídel propojil svatoludmilský kult s regionálními motivy, konkrétně se skalisky u Tetína a dobovými vojenskými událostmi na Berounsku v roce 1744.
Jan Ignác Libertin: Diva Ludmila vera vidua. To jest Svatá Lidmila vdova opravdová. Kutná Hora: Jiří Vojtěch Kyncl, 1718
Titulní list tištěného kázání Jana Ignáce Libertina z roku 1718. Ve své kazatelské promluvě označuje autor sv. Ludmilu za „pravou vdovu“ a zároveň ji přirovnává k nebeské holubici. Ludmila je pro něj ztělesněním příkladné křesťanky a světice.
Officium Sanctae Ludmilae Martyris - Antiphona Salutem ex inimicis
Provided to YouTube by Supraphon Officium Sanctae Ludmilae Martyris - Antiphona Salutem ex inimicis · Anonymous · Schola Gregoriana Pragensis Czech Saints in Holy Jerusalem ℗ 1995 SUPRAPHON a.s. Released on: 1995-01-01 Auto-generated by YouTube.