Breviář neznámé benediktinky

Breviář neznámé benediktinky

Vespere autem sabbati quae lucescit in primam sabbati venit Maria Magdalena et altera Maria videre sepulcrum alleluia.

(Když uplynula sobota a začal první den týdne, přišly Marie z Magdaly a jiná Marie, aby se podívaly k hrobu). Mt 28,1

Úryvek z Matoušova evangelia otevírá jeden z nejzajímavějších breviářů v klementinských historických fondech.

NK ČR, XIII C 1a, fol. 7r

Dokument: [Breviarium monasterii s. Georgii] – Praha, Národní knihovna České republiky, XIII C 1a

Datace: první desetiletí 15. století


Dodnes není známo, kdo si breviář nechal objednat. Podle určitých forem v textu a zvolené výzdoby se jednalo o ženu, jež zjevně byla řádovou sestrou z bohatého a významného kláštera benediktinek u svatého Jiří na Pražském hradě. Rozsáhlost rukopisu a skvostná výzdoba dokládají, že musela pocházet z bohatého rodu – vždyť hodnota takto zhotovených kodexů byla nemalá. Malířská výzdoba a stejně tak i písařské provedení odkazují k iluminátorským dílnám v okruhu dvora českého krále Václava IV. (1361-1419). V drobných medailóncích jsou vyobrazena jednotlivá zvířata zodiaku i typické činnosti pro každý měsíc (například pasení vepře v prosinci).

V samotném textu stojí za pozornost zejména obsah populárních velikonočních her, hraných ve svatojiřské bazilice benediktinkami a kněžími v rámci oslav velikonočních svátků, a zpodobnění svaté Ludmily, která je dodnes ve svatojiřské bazilice pohřbena a jejíž kult byl rozvíjen zejména ve svatojiřském klášteru.

Značný význam tohoto rukopisu si uvědomovaly také následující generace benediktinek, což dokládá mladší bohatě zdobená vazba z počátku 17. století. Breviář skrze staletí promlouvá o vysoké kulturní úrovni sester, o jejich zálibách v krásných rukopisech i liturgických zvyklostech uvnitř svatojiřského kláštera. Přibližuje krásu rozsáhlé knihovny kláštera benediktinek, kterou se teprve nedávno podařilo s úspěchem zrekonstruovat.

Související:


Autor textu: Renáta Modráková